MŠ Čínská

objevujeme svět kolem nás

Get Adobe Flash player

Reportáže

NÁVŠTĚVA ZŠ BÍLÁ S PŘEDŠKOLÁKY

Dne 7. 1. a 8. 1. 2016 jsme s našimi předškoláky navštívili 1. třídu Základní školy Bílá.
Paní učitelky obou prvních tříd nás velmi pěkně přivítaly a rozdělily si nás do svých tříd,
kde nás představily prvňáčkům a usadily do lavic. Z lavic se na nás smálo několik známých tvářiček. Děti okamžitě poznaly své kamarády ze školky, a tak jsme se s nimi pěkně přivítali a zasedli jsme všichni do lavic.
Paní učitelka nám na úvod pověděla, jak to vůbec ve škole chodí a na jaké změny se mají děti připravit. Po krátkém povídání o tom, jak se vlastně děti učí psát, počítat a číst, nám prvňáčci přečetli pár řádků ze Slabikáře, ale také nám ukázali, jak počítají a píší. V první třídě se učí děti hravou formou, ze všech stran jsme byli obklopeni veselými obrázky. Nakonec paní učitelka zapojila do hravého učení i nás. Rozdala dětem pracovní listy a kartičky a u každé úlohy nám přesně sdělila zadání. Nakonec vyzvala prvňáčky, aby našim dětem úkoly zhodnotili a oznámkovali. Odcházeli jsme s jedničkami. Celý tento zážitek byl velmi příjemný a emotivní a je skvělé, že mají děti šanci, si svou budoucí školu prohlédnout a případně i vybrat, protože ZŠ Bílá není jediná škola se kterou spolupracujeme.

Těšíme se do školy,
až budeme psát úkoly.
Umět psát a počítat,
každý chceme to je jasné!
U tabule zasníme se,
jak to v naší školce v Čínské,
bylo přeci vždycky krásné.

PROJEKT - VÁNOČNÍ OZDOBY PRO ODDĚLENÍ ONKOLOGIE V MOTOLE

Dostala se k nám informace, že na dětské onkologii v nemocnici Motol potřebují vánočně vyzdobit dětské oddělení, protože rádi pomáháme a víme, jak je pro děti v naší školce přirozené sociální cítění, nabídli jsme jim možnost spolupráce na tomto projektu.
Náš záměr se dětem velmi líbil, proto jsme ještě oslovili rodiče dětí, které chodí do kreativní školičky se žádostí o jejich souhlas s použitím dětského vánočního výrobku - ozdoby. Uspěli jsme na plné čáře, a tak jsme se s nadšením pustili do práce. Dětem jsme nachystali polystyrenové koule tak, že jsme je pomocí pájky vyzdobili 3D ornamenty.
Děti pak kouličky nabarvily červeně nebo modře akrylovými barvami a po jejich zaschnutí je zpatinovaly zlatou a stříbrnou akrylovou barvou.
Výsledek byl úžasný, vše umocněno emocemi, protože děti opravdu pracovaly s vervou a všemi třemi skupinami se nesla diskuse na téma – pomoc dětem v nouzi. Děti jsou úžasné a opět nás přesvědčily o tom, jak je důležité je brát jako rovnocenné partnery a dát jim dostatečný prostor nejen pro tvoření.
Věříme, že se dětičkám v Motole budou nové vánoční ozdoby líbit a přejeme jim hodně štěstíčka, bohatého Ježíška, spoustu lásky a hlavně hodně zdravíčka Smile
Velmi děkujeme za tuto příležitost našim kamarádům a kolegyním ve třídě Berušek, protože odtud jsme se dozvěděli o této skvělé akci. Děti ze třídy Berušky tvořily vánoční řetěz.
V tomto týdnu vše předáme společnosti Davona se sídlem v Praze 7, která je aktérem celé akce.
Vaši TvořílciKONCERT VOJENSKÉ HUDBY POSÁDKOVÉHO VELITELSTVÍ
Dnes za námi přišli naši sousedé, vojáci z posádkového velitelství, aby nám představili hudební dechové nástroje, na které často hrají. Hudba se z posádkového velitelství ozývá celkem často a děti se zaujetím poslouchají. Hudebníků bylo celkem pět a každý z nich měl jiný dechový nástroj: trubku, piccolo trubku, křídlovku, tubu, trombón a lesní roh.
Jeden z vojáků celý program uváděl, každý nástroj nám představil, něco zajímavého nám o něm řekl a pak na něj vždy někdo z kapely zahrál sólo.
Moc se nám líbilo, jak  zahrál trombonista hlas žáby. Dal nám hádanku, o jaké zvířátko jde a my jsme to poznali při prvních tónech –qua, qua, qua  - a přitom stačilo, že si dal do trouby svého nástroje dusítko. Také se nám líbil lesní roh, na který se hrávalo, když jezdili králové na hony do lesa. Kdyby se lesní roh roztočil, tak by měřil 4 m a voják, který na lesní roh hrál, pak předvedl, jak se dá podobný dechový nástroj napodobit hadicí a obyčejným trychtýřem na vodu a náhubkem od nástroje. A věřte nebo ne, tento improvizovaný nástroj vydával zvuky, jako lesní roh. Vojáci nám hráli některé písničky z pohádek, jako třeba Boba a Bobka, nebo Pane, pojďte si hrát, ale nám se moc líbila písnička z Včelích medvídků, kterou jsme si mohli společně zazpívat. Celé představení bylo velmi pěkné, pro děti záživné a hlavně poučné. Dozvěděli jsme se hodně nových informací a ještě jsme se dobře bavili. Vojáci se námi rozloučili tou nejznámější českou písničkou Škoda lásky, která se hraje po celém světě a kterou složil český skladatel Jaromír Vejvoda.
Už se moc těšíme, až se zase na jaře půjdeme podívat na naše sousedy, abychom viděli, jak takoví vojáci pracují. Děkujeme za pěkný koncert našim sousedům a přejeme jim, aby jejich hudební nástroje potěšili všechny posluchače tak, jako potěšily nás.

 

Nový záhon naší mateřské školky

Pro třídu Berušky máme na zahradě naší školy nově zbudovanou zahrádku, která je rozdělena na část okrasnou, bylinkovou a zeleninovou. Okrasná část je určena pro cibuloviny, trvalky i letničky. Hlavní část záhonu tvoří bylinky a zelenina. O zahrádku se děti z Berušek samy starají, sejí, sází i zalévají. Výpěstky si mohou konzumovat při svačině, bylinky využijeme i ve školní kuchyni. Je tu i malý skleníček pro pěstování v chladnějším počasí. Děti si tím vytvářejí pozitivní vztah k přírodě a učí se ji chránit.

Foto záhonku v sekci Foto galerie, Berušky.

TŘÍDA BERUŠKY SE ZAPOJILA DO SOUTĚŽE

Soutěž Slavnosti jablka – Ztvárnění panáčka Seváčka a jablka

Povídali jsme si o podzimním ovoci a o jablíčku. Kde roste, jak vypadá, jak chutná a kde jsme se s ním setkali v pohádce nebo v písničce. Potom se děti dozvěděly, že byl jeden pán Isaac Newton a tomu pomohlo jablíčko k objevení důležité věci. Když si četl pod jabloní, jedno jablko na něho spadlo a on objevil gravitační zákon. Vytvořiili jsme panáčka Seváčka jako Isaaca Newtona.

Strom: malba temperovými barvami, větve jsou tvořeny otisky dětských rukou, listy z krepového papíru. Jablka: červené knoflíky, stopka domalována fixem.

Panáček: vytvořen z roliček od toaletního papíru, hlava, ruce a bota z polystyrenových koulí, vlasy z ovčí vlny. Omalováno temperou.