MŠ Čínská

objevujeme svět kolem nás

Get Adobe Flash player

Reportáže

Naše školní zahrádka

Za podpory MČ Prahy 6 zrealizovala naše mateřská škola bylinko – zeleninovou zahrádku s okrasnými prvky. O zahrádku se stará třída Berušek.
Na podzim jsme začali osazovat bylinky. Do vyhloubených jamek jsme vkládali rostlinky, potom jsme všechno pečlivě zalévali a pozorovali, jak nám všechno krásně roste. Pak děti ještě sázely cibulky tulipánů, narcisů a hyacintů. Hodně jsme se u toho zapotili, bylo jich opravdu dost. Paní učitelka Mirka nám věnovala celou krabici. Ze sponzorského daru jsme zakoupili i malý skleníček. Během zimy jsme vařili čaje z našich bylinek – meduňkový, mátový, majoránkový. Podělili jsme se i s rodiči.
Už jsme se těšili na jaro, až všechno vykvete a budeme moci zasít mrkev, jarní cibulky, kapustičky, hrášek, ředkvičky, saláty a rajčata. Rajčata nejprve rostla na okně, jakmile začalo pěkné počasí, putovala na záhon. Rodiče dětí nám věnovali i sazenice kedluben a saláty a další rajčátka. Pravidelné zalévání se vyplatilo. Ředkvičky a hrášky už máme sklizené, kedlubny a mrkev konzumujeme postupně. Výborná je i limonáda z naší čerstvé máty. Pažitku a jarní cibulku si dáváme do polévky a zásobujeme našimi bylinkami i školní kuchyni. Na rajčata si musíme počkat. Trošku nám je poničilo krupobití, ale my to nevzdáváme.
Ještě nás čeká výroba měsíčkové masti a směsi koření na ryby z vlastních bylinek. A už se těšíme na příští školní rok, budeme rozšiřovat zahrádku o ovocné keře. Chceme vysadit beztrnné ostružiny, rybíz a jahody.


 

STŘÍPKY ZE ŠKOLY V PŘÍRODĚ 2016

10.DEN

ODJEZD ZE SVATÉ KATEŘINY V 7:30. PLÁNOVANÝ PŘÍJEZD DO PRAHY 10:30.

9. DEN

DOPOLEDNE: Využili jsme slunečného dopoledne ke hrám na louce a tvoření z přírodnin. Při angličtině proběhla soutěž jednotlivých tříd ve znalosti slovíček.
ODPOLEDNE: Po odpoledním dešti se udělalo slunečno, tak jsme se šli podívat na krmení lvů a rozloučili jsme se se zvířátky v mini zoo. Děti využily poslední možnost pohrát si na louce. Potom jsme si zazpívali s kytarou a šli jsme balit kufry. Ahoj v Praze.


8. DEN

DOPOLEDNE: Ranní sluníčko vylákalo ven nejen nás, ale i rybáře. Tak jsme se šli podívat, co dnes ulovili. Rybáři dětem ukázali nejen úlovek, ale i chytání ryby v přímém přenosu - byl to kapr šupináč a měřil 64 cm. Po ukázce rybaření jsme šli na louku, kde si děti hrály a tvořili z přírodnin.
ODPOLEDNE: Po odpoledním klidu jsme se vydali za pokladem, který nám připravili skřítci. Cestou jsme plnili různé úkoly a museli jsme prokázat svou sportovní zdatnost i naše znalosti přírody. Po splnění úkolů jsme na konci cesty objevili poklad. Z lesa nás pak vyhnal déšť, proto jsme si poklad rozdělovali na chatě. Po večeři se počasí umoudřilo a mohli jsme si ještě pohrát na louce.



7. DEN

DOPOLEDNE: Po noční bouři nás provázel déšť i po celé dopoledne, ale nám to vůbec nevadilo. Konečně jsme mohli kreslit do našich deníčků, nalepit vylisované bylinky,navlékat korálky a pohrát si s hračkami, které jsme si přivezli ze školky. Nechyběla ani výuka angličtiny.
ODPOLEDNE: Opět se nám vrátilo sluníčko - tak honem ven!!! Čekala nás soutěž v hodu na terč a závod v koulení míčku pomocí hokejky. Potěšili jsme se se zvířátky v místní mini zoo a pak hurá na buřtíky. PO večeři jsme společně uvařili kouzelný lektvar k uzdravení lesa.


6. DEN
DOPOLEDNE: Soutěživé hry na louce  a lekce angličtiny na čerstvém vzduchu.
ODPOLEDNE: Výlet na hrad a zámek Staré Hrady "Výlet do pohádek čaroděje Achibalda I.". Prohlídka hradního sklepení a půdy, kde si děti mohly prohlédnout palác skřítků, lesní a ledové království, rodinku starohradského obra, obří smaragdové draky.  Děti se naučily létat na košťatech pod vedením vrchní velitelky letky pí. učitelky Renátky. Po návratu z výletu, jsme po večeři využili krásného počasí k hrám na louce u chaty.



5. DEN


DOPOLEDNE: Děti si hrály s míči, švihadly a obručemi na louce u chaty, zpívaly lidové písně s kytarou a foukací harmonikou. Na angličtině si děti zopakovaly slovíčka zvířat prostřednictvím zpěvu s kytarou.
ODPOLEDNE: Vydali jsme se do ZOO ve Dvoře Králové. Děti se seznámily se zvířaty afrického kontinentu, projely se safaribusem po pláních s volně žijícími zvířaty, kde děti mohly vidět mláďata mnoha druhů antilop a vodního ptactva.


JÍDELNÍČEK:


4. DEN

DOPOLEDNE: výprava za Babuškou Jaguškou, cestou sběr bylin pro nemocného skřítka Borůvinku, sběr lesních jahod a borůvek na nedalekém paloučku, Získání receptu na uzdravující letkvar pro nemocný les.
ODPOLEDNE: po odpoledním klidu jsme využili slunného počasí ke sportování na louce u chaty. Po skupinách děti sbíraly ingredience na kouzelný lektvar a učily se poznávat byliny a stromy. Při dešťové přeháňce si děti kreslily do deníčků zážitky z předchozích dnů. Jen co přeháňka přešla, opět jsme pokračovali ve sportování. Děti jsou pravidelně před každým pobytem venku nastříkány repelentem a při večerní hygieně kontrolovány, zda nemají klíště.


3. DEN

DOPOLEDNE: silný déšť znemožnil pobyt venku, a tak se děti zabavily jinak. Navlékaly korálové náramky, proběhla výuka angličtiny, byl plněn první úkol lesních skřítků (nakresli co do lesa nepatří), byl zhodnocen úklid pokojů
ODPOLEDNE: po odpoledním odpočinku začalo svítit sluníčko, a tak se děti vydaly dle pokynů skřítků hledat deníčky, do kterých si budou zaznamenávat svoje zážitky, potom probíhaly hry na louce - hod na cíl, skákání přes švihadla a fotbal

DALŠÍ FOTA VIZ GALERIE


2. DEN

DOPOLEDNE: prohlídka mini zoo, hry na louce a využití dětského hřiště v areálu
ODPOLEDNE: výprava za lesními bytostmi a skřítky do nedalekého lesíka




1. DEN

Děti se mají dobře a vše je v pořádku. Jídlo jim chutná. Byla zahájena hra a děti složily přísahu lesním skřítkům.

Fota viz. FOTO-GALERIE, sekce SPOLEČNÉ. Pokud nemáte heslo do galerie, vyzvedněte si ho v ve třídě Koťata.




DĚTI V POŘÁDKU DORAZILY DO SVATÉ KATEŘINY A UBYTOVÁVAJÍ SE.
CESTA PROBĚHLA HLADCE, DĚTI JSOU JIŽ PO OBĚDĚ A NIKDO NEPLÁČE.




VÝLET DO ZOO ZÁJEZD

Květen máme ze všeho nejraději, protože jako každý rok se konal tradiční výlet.
Tentokrát jsme se rozjeli do vesnice s názvem Zájezd a to směrem na Buštěhrad.
Zde je vybudovaný moc pěkný lesopark, ve kterém je možné vidět zvířátka,
která máme všichni moc rádi.
Po našem příjezdu se nás ujal průvodce a vyprávěl nám, jak se zvířátka do jejich mini ZOO
dostala, co má jaké zvířátko rádo, čím se živí, jak se chová v určitých situacích, atd.
Bylo to legrační, protože hned u vchodu měl svůj výběh rys. O něm jsme se dozvěděli,
že vyrůstal u pana majitele doma, protože byl smutný a měl nějaké těžkosti v dětství.
Tento rys, nebudete věřit, měl balón a předníma nohama si ho podával, jako Maradona.
To Vám byla zábava :-)
Pak už jsme šli od klece ke kleci, od výběhu k výběhu, kde jsme viděli lemury, ledňáčky,
surikaty, želvy, orly, kozy s kůzlátky, lamy, klokany, ale také dokonce velblouda dvouhrbého.
O velbloudovi jsme dokonce měli malou přednášku a dozvěděli jsme se, jak je možné,
že přejde celou Saharu bez problémů a jak vůbec zvládá pobyt tady u nás v Česku.
Želva byla roztomilá, protože když vešel průvodce do jejího teritoria, tak se ho snažila upozornit,
aby laskavě odešel a nerušil jí při jejím rozjímání - a to tak, že kamkoli si stoupl, tam se za ním doslova rozběhla a strkala do něj.
Lemuří rodinka na nás začala v jednu chvilku dokonce tak křičet, že jsme se lekli, protože takový křik jsme ještě nikdy neslyšeli.
Zkrátka jsme si to užili a zažili jsme plno zajímavých situací.
Ráno, když jsme vyjížděli od školky, tak lilo jako z konve a tak jsme s napětím po cestě čekali, jak se nám to počasí vyvine.
Pršelo celou cestu, ale po našem příjezdu se najednou rozjasnilo, přestalo pršet a my jsme měli celou dobu v ZOO krásné, slunné a teplé počasí.
Zkrátka - výlet se vydařil se vším všudy a my máme spoustu krásných zážitků.

KURZ PRVNÍ POMOCI PRO PEDAGOGICKÉ I PROVOZNÍ ZAMĚSTNANCE

Dne 3.2.2016 uspořádalo vedení školy v naší mateřské škole Kurz první pomoci zaměřený na poskytování první pomoci dětem při nenadálých událostech.
Kurz byl veden záchranářem s bohatými zkušenostmi panem Mgr. Janem Sedláčkem a zúčastnili se ho pedagogičtí i provozní zaměstnanci.
Zaměstnanci školy tak získali teoretické i praktické vědomosti o poskytování první pomoci.

NÁVŠTĚVA V ZŠ EMY DESTINNOVÉ

Ve dnech 21. a 25. ledna jsme s našimi předškoláky navštívili  1. třídu Základní školy Emy Destinnové.
Po příchodu jsme se seznámili s prostředím školy.  Poté nás rozdělili do tří prvních tříd, kde jsme se představili a pozdravili s prvňáčky. Paní učitelky pro nás měly připravený pestrý program, do kterého jsme se s chutí pustili. V jedné třídě se děti učily pracovat s interaktivní tabulí a rozvíjely svou slovní zásobu, jinde si poskládaly origami kelímek nebo pracovaly s pracovním listem plným obrázků a úkolů, naučily se básničky a relaxační cvičení na uvolnění ruky i celého těla. Vše bylo vedeno hravou formou, kamarádi z prvních tříd s předškoláky pracovali a radili jim, když bylo potřeba. Našim dětem se tato návštěva velmi líbila a cestou zpátky do školky, a následně i mladším kamarádům ve třídě, sdělovaly zážitky ze školy.