objevujeme svět kolem nás

MŠ Čínská

Reportáže

TŘÍDA BERUŠKY SE ZAPOJILA DO SOUTĚŽE

Soutěž Slavnosti jablka – Ztvárnění panáčka Seváčka a jablka

Povídali jsme si o podzimním ovoci a o jablíčku. Kde roste, jak vypadá, jak chutná a kde jsme se s ním setkali v pohádce nebo v písničce. Potom se děti dozvěděly, že byl jeden pán Isaac Newton a tomu pomohlo jablíčko k objevení důležité věci. Když si četl pod jabloní, jedno jablko na něho spadlo a on objevil gravitační zákon. Vytvořiili jsme panáčka Seváčka jako Isaaca Newtona.

Strom: malba temperovými barvami, větve jsou tvořeny otisky dětských rukou, listy z krepového papíru. Jablka: červené knoflíky, stopka domalována fixem.

Panáček: vytvořen z roliček od toaletního papíru, hlava, ruce a bota z polystyrenových koulí, vlasy z ovčí vlny. Omalováno temperou.


 

MĚSTSKÝ TÁBOR 2015

V průběhu července v termínu  13.- 17.7.2015 proběhl v naší školce již 3. ročník městského tábora. Tábor byl určen nejen pro děti, které již školku navštěvovaly, ale i pro jejich starší sourozence či kamarády, dále i pro děti z ostatních školek a škol. Při celotáborové hře „Z pohádky do pohádky III" , zaměřené na ekologické téma, jsme prožili týden plný dobrodružství a zábavy. Při záchraně přírodní říše společně s elfy, trpaslíky a lesními bytostmi jsme si zasoutěžili, zasportovali, naučili se něco o přírodě a užili si i spoustu legrace. Strávili jsme krásné dny v kamarádském prostředí, nechyběla ani výtvarná činnost, zpívání, diskotéka a spousta dalších činností. Díky velmi příznivému počasí mohlo být zařazeno i více výletů a děti trávily většinu času v přírodě, což poskytovalo velký prostor i pro poznávání přírody a ekologickou výchovu. Při hrách a soutěžích si děti ověřily své schopnosti a dovednosti a naučily se i mnoho nového. Na konci byly všechny děti oceněny za své výkony diplomem a cenami.

STŘÍPKY ZE ŠVP 2015

8. DEN - NEDĚLE
A UŽ JSME ZASE U MAMINEK A TATÍNKŮ.
7. DEN - SOBOTA
Dnešní den začal oslavou 6. narozenin Marušky ze třídy Medvědů. Po krátké oslavě a sladké hostině jsme si stačili ještě pohrát na louce u chaty. Odpoledne nás čekalo hledání pokladu. Po splnění všech úkolů, které pro nás přichystali lesní skřítkové jsem se konečně dočkali. Hledáme poklad. A našli jsem ho. HURÁ!!!
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
6. DEN - PÁTEK
Krásné slunné dopoledne jsme využili k hrám na louce a k výuce angličtiny. Osvěžili jsme se melounem a šli jsme si hrát se stany a soutěžit v hodu na cíl. Odpoledne jsme v lese stavěli domečky pro skřítky a cestou zpět do chaty hráli hru "Trpasličí schovávaná". Den skončil táborákem a pečením buřtíků.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
5. DEN - ČTVRTEK
Dopoledne jsme pomáhali hledat ztracené klíče dešťovým vílám. Našli jsme je přivázané v pavučině. Odkud jsme je donesli do lesa skřítkům, kteří je předají vílám. A výsledek se dostavil. Dnes ani kapička, což jsme ocenili při odpoledním výletu do ZOO Dvůr Králové.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
4. DEN - STŘEDA
Dopoledne jsme se vypravili do nedalekého lesa, postavit skřítkům domečky. Cestou jsme se pozdravili s velbloudicí Alinou a jejím mládětem. V lese jsme potkali tisíciletého Enta (starý pařez), který nám dal za úkol uvařit lektvar pro babu Jagu, která nám pomůže domluvit dešťovým vílám. Tak jsem se odpoledne pustili do vaření lektvaru.
Denně kontrolujeme děti, jestli nemají klíšťata.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
3. DEN - ÚTERÝ
Sportovní dopoledne (hod na terč, slalom s míčkem a hokejkou, házení kroužků na cíl), běžecký závod ve dvojicích. Odpoledne míčové hry na hřišti při kterých se děti seznámily se studenty gymnázia, kteří s námi bydlí v kempu. S mini jsme si zahráli fotbal. Večer předávání diplomů. Kresba zážitků z pobytu. V průběhu celého dne pečlivě dodržujeme pitný režim a stále nám tu chutná. Pokračujeme i ve studiu angličtiny.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
2. DEN - PONDĚLÍ
Jsme všichni v pořádku, nikomu se nestýská, dobře jíme a chutná nám. K obědu jsme měli guláš. V noci spokojeně spinkáme a všem se nám tu líbí. Zlobí nás jen počasí!
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
1. DEN - NEDĚLE
12:50
Cesta probíhá hladce. První zastávka v Jičíně je za námi a pokračujeme v cestě.
13:30
Jsme v cíli přivítala nás Svatá Kateřina.


21:00 Seznámili jsme se s novým prostředím, pohráli jsme si venku ve stanech. Moc jsme si pochutnali na krupicové kaši a po hygieně jsme ulehli do postýlek. Všichni jsme v pořádku a sladce spinkáme.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ


 

 

PRVNÍ NÁVŠTĚVA POSÁDKOVÉHO VELITELSTVÍ V ČÍNSKÉ ULICI


Dne 20. 5. 2015 děti z naší školky navštívily sousední Posádkové velitelství. U vstupu byly třídy rozděleny do skupin po dvou třídách a každá skupina dostala vojáka čestné stráže jako vlastního průvodce. Vystřídali jsme se u různých stanovišť, viděli jsme cvičení se zbraněmi, kladení věnců a květin, vojenský pochod, motorky, které doprovází kolonu s panem prezidentem. Mohli jsme si zbraně osahat a s vojáky se vyfotit. 
Dozvěděli jsme se, že vojáci mohou být muži i ženy, cvičí každý den, aby bylo vše dokonale sladěné. Nacvičují různé exhibiční přehlídky, které můžeme vidět po celé republice. Nelze je přehlédnout při reprezentačních plesech GŠ a AČR, při zahájení důležitých celoresortních zaměstnáních a shromážděních, při exhibičních vystoupeních v rámci prezentace výcviku ČS na veřejnosti.
V rámci pietních akcí slouží čestnou stráž u pietního místa, provádí kladení věnců a květin oficiálních představitelů a delegací. Svou přítomností vzdávají čest vojenskými poctami při pohřbech zemřelých vojáků v činné službě i v záloze.
Poté jsme si mohli vyzkoušet práci se salvovými kanony, které jsou určené ke střelbě slavnostních dělostřeleckých salv při zvláště významných událostech, jakými jsou inaugurace prezidenta republiky nebo slavnostní vojenské přísahy u příležitostí oslav dne vzniku samostatného státu. V roce 2011 vypálily 21 salv na poslední cestu prezidentu republiky Václavu Havlovi. Salvové kanony byly upraveny výhradně pro zabezpečení slavnostních aktů jednotkami Čestné stráže Armády České republiky. 
Nasedli jsme do vojenské tatry a každý si mohl v řidičské kabině zatroubit. V budově jsme si vyzkoušeli vojenskou výstroj a výzbroj, jako třeba plynové masky, helmy, oblečení a osahali pušky, samopaly, pistole a šavle. 
Nakonec jsme se sešli v horní části objektu a vojáci se s námi rozloučili čestnou salvou vystřelením tří ran.
Všem se návštěva Posádkového velitelství moc líbila a těšíme se na další návštěvu v příštím roce.


 

VÝLET DO CHUCHLE ZA ZVÍŘÁTKY

Koncem měsíce května 2015 jsme se vypravili s naší mateřskou školkou do lesoparku v Chuchli. Pro nás ostřílené školáčky to byl další krásný výlet, zatímco pro naše malinké spolužáky z Berušek a Motýlků, které jsou v naší škole prvním rokem, to bylo první společné velké dobrodružství. Maminky nám daly pohodlnou obuv a sportovní oblečení a přesně v 7:45 hodin ráno jsme byli všichni připravení k odjezdu. Přijely pro nás dva autobusy, takže jsme se „nalodili“ a vyrazili jsme směr Praha 5. Jeli jsme dlouhým tunelem a k našemu štěstí doprava plynula hladce. Počasí bylo překrásné, a tak jsme si náš výlet užívali všichni od prvního okamžiku až do konce.
Ke zvířátkům vedla jedna náročnější překážka – obrovský kopec!
Konečně jsme se vyškrábali na samotný vrcholek, kde už na nás čekala svačinka a zasloužený odpočinek.
Byl tam totiž takový srub s terasou, kde jsme si mohli sednout a v klidu si sníst loupáčky, které nám nachystaly paní kuchařky ve školce. Kdybyste do Chuchle někdy chtěli vyrazit, tak je tam pro nás děti spousta prolézaček ze dřeva a kolem dokola je les, takže je příjemný chládek a když si hrajete, všechna ta zvířátka se na vás zvědavě koukají a nestačí se divit, co všechno děti dovedou. Když jsme se dosyta najedli, napili a odpočinuli si, tak si nás všechny paní učitelky svolaly a mohli jsme začít s prohlídkou.
Ta největší zvířátka, jako kozy, mufloni, srnci, jeleni, koloušci, byla ve velkých výbězích. Kupodivu jsou zvířátka na nás lidi zvyklá, a tak jsme jednu chvíli nevěděli, zda zvířátka pozorují nás nebo jestli ti pozorovatelé jsme my. Všichni ti lesní kamarádi, o kterých jsme si v průběhu roku s paní učitelkami podívali a znali jsme je jen z obrázků, tady najednou byli naživo v celé své kráse! Další lesní kamarádi byli kousek opodál a byli to ti, co mají zobáky a křídla – byli to ptáčci. Jako první nás upoutali straka, havran a vrána. Vrána na nás pokřikovala, jakoby nás chtěla přivítat,
což bylo od ní velmi milé a zdvořilé. Bylo tam spousta dalších ptáčků, také sova, která byla u nás ve školce zcela nedávno spolu s panem sokolníkem. Největším zážitkem pro nás byla veselá a neposedná veverka, která měla ve své kleci pověšený takový bubínek, který se ve vzduchu točil, když v něm veverka běhala. To vám bylo tak legrační, že jsme se nemohli od té čiperné zrzečky odtrhnout. Po prohlídce zvířátek jsme si vyšli ještě kousek do kopce do dalšího parku plného průlezek,kde jsme si ještě chvíli pohráli a pak už jsme museli zpět k autobusům a páni řidiči nás odvezli zpět do mateřské školy.Tam už na nás čekal oběd a pohodlná postýlka, do které jsme se všichni rádi schoulili, protože jsme byli příjemně unavení a hlavičkami se nám honily úplně nové zážitky.
To byl ale krásný výlet a už se těšíme, co pro nás zase naše paní učitelky vymyslí

Vaši Medvídci, Vrabčáci, Myšky, Koťátka, Berušky a Motýlci!