MŠ Čínská

objevujeme svět kolem nás

Get Adobe Flash player

Reportáže

KONCERT VOJENSKÉ HUDBY POSÁDKOVÉHO VELITELSTVÍ
Dnes za námi přišli naši sousedé, vojáci z posádkového velitelství, aby nám představili hudební dechové nástroje, na které často hrají. Hudba se z posádkového velitelství ozývá celkem často a děti se zaujetím poslouchají. Hudebníků bylo celkem pět a každý z nich měl jiný dechový nástroj: trubku, piccolo trubku, křídlovku, tubu, trombón a lesní roh.
Jeden z vojáků celý program uváděl, každý nástroj nám představil, něco zajímavého nám o něm řekl a pak na něj vždy někdo z kapely zahrál sólo.
Moc se nám líbilo, jak  zahrál trombonista hlas žáby. Dal nám hádanku, o jaké zvířátko jde a my jsme to poznali při prvních tónech –qua, qua, qua  - a přitom stačilo, že si dal do trouby svého nástroje dusítko. Také se nám líbil lesní roh, na který se hrávalo, když jezdili králové na hony do lesa. Kdyby se lesní roh roztočil, tak by měřil 4 m a voják, který na lesní roh hrál, pak předvedl, jak se dá podobný dechový nástroj napodobit hadicí a obyčejným trychtýřem na vodu a náhubkem od nástroje. A věřte nebo ne, tento improvizovaný nástroj vydával zvuky, jako lesní roh. Vojáci nám hráli některé písničky z pohádek, jako třeba Boba a Bobka, nebo Pane, pojďte si hrát, ale nám se moc líbila písnička z Včelích medvídků, kterou jsme si mohli společně zazpívat. Celé představení bylo velmi pěkné, pro děti záživné a hlavně poučné. Dozvěděli jsme se hodně nových informací a ještě jsme se dobře bavili. Vojáci se námi rozloučili tou nejznámější českou písničkou Škoda lásky, která se hraje po celém světě a kterou složil český skladatel Jaromír Vejvoda.
Už se moc těšíme, až se zase na jaře půjdeme podívat na naše sousedy, abychom viděli, jak takoví vojáci pracují. Děkujeme za pěkný koncert našim sousedům a přejeme jim, aby jejich hudební nástroje potěšili všechny posluchače tak, jako potěšily nás.

 

Nový záhon naší mateřské školky

Pro třídu Berušky máme na zahradě naší školy nově zbudovanou zahrádku, která je rozdělena na část okrasnou, bylinkovou a zeleninovou. Okrasná část je určena pro cibuloviny, trvalky i letničky. Hlavní část záhonu tvoří bylinky a zelenina. O zahrádku se děti z Berušek samy starají, sejí, sází i zalévají. Výpěstky si mohou konzumovat při svačině, bylinky využijeme i ve školní kuchyni. Je tu i malý skleníček pro pěstování v chladnějším počasí. Děti si tím vytvářejí pozitivní vztah k přírodě a učí se ji chránit.

Foto záhonku v sekci Foto galerie, Berušky.

TŘÍDA BERUŠKY SE ZAPOJILA DO SOUTĚŽE

Soutěž Slavnosti jablka – Ztvárnění panáčka Seváčka a jablka

Povídali jsme si o podzimním ovoci a o jablíčku. Kde roste, jak vypadá, jak chutná a kde jsme se s ním setkali v pohádce nebo v písničce. Potom se děti dozvěděly, že byl jeden pán Isaac Newton a tomu pomohlo jablíčko k objevení důležité věci. Když si četl pod jabloní, jedno jablko na něho spadlo a on objevil gravitační zákon. Vytvořiili jsme panáčka Seváčka jako Isaaca Newtona.

Strom: malba temperovými barvami, větve jsou tvořeny otisky dětských rukou, listy z krepového papíru. Jablka: červené knoflíky, stopka domalována fixem.

Panáček: vytvořen z roliček od toaletního papíru, hlava, ruce a bota z polystyrenových koulí, vlasy z ovčí vlny. Omalováno temperou.


 

MĚSTSKÝ TÁBOR 2015

V průběhu července v termínu  13.- 17.7.2015 proběhl v naší školce již 3. ročník městského tábora. Tábor byl určen nejen pro děti, které již školku navštěvovaly, ale i pro jejich starší sourozence či kamarády, dále i pro děti z ostatních školek a škol. Při celotáborové hře „Z pohádky do pohádky III" , zaměřené na ekologické téma, jsme prožili týden plný dobrodružství a zábavy. Při záchraně přírodní říše společně s elfy, trpaslíky a lesními bytostmi jsme si zasoutěžili, zasportovali, naučili se něco o přírodě a užili si i spoustu legrace. Strávili jsme krásné dny v kamarádském prostředí, nechyběla ani výtvarná činnost, zpívání, diskotéka a spousta dalších činností. Díky velmi příznivému počasí mohlo být zařazeno i více výletů a děti trávily většinu času v přírodě, což poskytovalo velký prostor i pro poznávání přírody a ekologickou výchovu. Při hrách a soutěžích si děti ověřily své schopnosti a dovednosti a naučily se i mnoho nového. Na konci byly všechny děti oceněny za své výkony diplomem a cenami.

STŘÍPKY ZE ŠVP 2015

8. DEN - NEDĚLE
A UŽ JSME ZASE U MAMINEK A TATÍNKŮ.
7. DEN - SOBOTA
Dnešní den začal oslavou 6. narozenin Marušky ze třídy Medvědů. Po krátké oslavě a sladké hostině jsme si stačili ještě pohrát na louce u chaty. Odpoledne nás čekalo hledání pokladu. Po splnění všech úkolů, které pro nás přichystali lesní skřítkové jsem se konečně dočkali. Hledáme poklad. A našli jsem ho. HURÁ!!!
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
6. DEN - PÁTEK
Krásné slunné dopoledne jsme využili k hrám na louce a k výuce angličtiny. Osvěžili jsme se melounem a šli jsme si hrát se stany a soutěžit v hodu na cíl. Odpoledne jsme v lese stavěli domečky pro skřítky a cestou zpět do chaty hráli hru "Trpasličí schovávaná". Den skončil táborákem a pečením buřtíků.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
5. DEN - ČTVRTEK
Dopoledne jsme pomáhali hledat ztracené klíče dešťovým vílám. Našli jsme je přivázané v pavučině. Odkud jsme je donesli do lesa skřítkům, kteří je předají vílám. A výsledek se dostavil. Dnes ani kapička, což jsme ocenili při odpoledním výletu do ZOO Dvůr Králové.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
4. DEN - STŘEDA
Dopoledne jsme se vypravili do nedalekého lesa, postavit skřítkům domečky. Cestou jsme se pozdravili s velbloudicí Alinou a jejím mládětem. V lese jsme potkali tisíciletého Enta (starý pařez), který nám dal za úkol uvařit lektvar pro babu Jagu, která nám pomůže domluvit dešťovým vílám. Tak jsem se odpoledne pustili do vaření lektvaru.
Denně kontrolujeme děti, jestli nemají klíšťata.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
3. DEN - ÚTERÝ
Sportovní dopoledne (hod na terč, slalom s míčkem a hokejkou, házení kroužků na cíl), běžecký závod ve dvojicích. Odpoledne míčové hry na hřišti při kterých se děti seznámily se studenty gymnázia, kteří s námi bydlí v kempu. S mini jsme si zahráli fotbal. Večer předávání diplomů. Kresba zážitků z pobytu. V průběhu celého dne pečlivě dodržujeme pitný režim a stále nám tu chutná. Pokračujeme i ve studiu angličtiny.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
2. DEN - PONDĚLÍ
Jsme všichni v pořádku, nikomu se nestýská, dobře jíme a chutná nám. K obědu jsme měli guláš. V noci spokojeně spinkáme a všem se nám tu líbí. Zlobí nás jen počasí!
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ
1. DEN - NEDĚLE
12:50
Cesta probíhá hladce. První zastávka v Jičíně je za námi a pokračujeme v cestě.
13:30
Jsme v cíli přivítala nás Svatá Kateřina.


21:00 Seznámili jsme se s novým prostředím, pohráli jsme si venku ve stanech. Moc jsme si pochutnali na krupicové kaši a po hygieně jsme ulehli do postýlek. Všichni jsme v pořádku a sladce spinkáme.
FOTO VIZ GALERIE - SEKCE SPOLEČNÉ