MŠ Čínská

objevujeme svět kolem nás

Get Adobe Flash player

Reportáže

Vyprávění o Indonesii

CESTA KOLEM SVĚTA
Dne 19. 10. 2016 jsme my Motýlci měli moc krásný zážitek s rodiči jedné naší kamarádky,
která se jmenuje Karinka Wolfová.
Maminka Karinky totiž učí indonéštinu a indonéské tance a tatínek Karinky je cestovatel a fotograf.
A jaká by to byla maminka a Karinka, kdyby nechaly tatínka cestovat po světě samotného.
Všichni tři, celá rodina cestují po světě a fotí a prožívají neskutečná dobrodružství a my jsme měli
to štěstí, že se s námi o spoustu těch zážitků přišli podělit.
Ten den se v půl desáté naše herna proměnila v biograf. Měli jsme tam obrovské plátno, promítačku
a maminka a tatínek Wolfovi nám celou hodinu promítali nádherné obrázky a filmy a k nim nám vyprávěli zajímavé příběhy o zvířátkách, o podnebí, o stylu života, který je v dané zemi charakteristický.
Dokonce jsme viděli film z Antarktidy, na kterou se pan Wolf plavil na krásné plachetnici.
Na Antarktidě pak potkal hodně tučňáků, lachatnů, tuleňů a rypoušů.
Také se nám líbilo povídání o Křovácích a zaujalo nás i to, že v některých Zemích jedí jako lahůdku
děti sušené pavouky, ale také to, že někde nemají 4 roční období. Mají období dešťů a období sucha.
Celou hodinu jsme seděli tiše, jako pěny a poslouchali jsme, aby nám nic neuniklo, dokonce
i tříletá mrňátka v první řadě ani nedutala s očima, jako žárovičky.
Na konci akce nám paní Wolfová rozdala „náramky přátelství,“ které vyráběly děti v Indonésii v jedné mateřské školce a požádala nás o to, aby jim na oplátku naše děti namalovaly nějaké obrázky.
Druhý den byl ve znamení tvorby a tak si pak odpoledne paní Wolfová odnesla ze školky námi namalované obrázky pro naše nové kamarády v Indonésii.

Kdo je Jana Wolfová?
Jana je úžasná Bytost, která když vejde s Karinkou ráno do třídy rozsvítí celý prostor.
Vystudovala na Bali indonéský tanec a pár let žila v Indonésii, kde se naučila jazyk, který zde vyučuje
a mimo to učí indonéský tanec.
Založila společnost Kintari.org., která se zabývá charitativní činností v Indonésii pro indonéské děti.
Její náplní je vzdělávání tamních dětí a dospělých.

Co je Kintari?
Jana Wolfová kromě jiného v roce 2006 založila společnost Kintari, která prostřednictvím svých pořadů pro děti a dospělé získává prostředky na realizované projekty v Indonésii.
http://kintari.org/info/kdo-jsme
V roce 2011 se jim podařilo postavit mateřskou školku na jihu ostrova Lombok ve vesničce Ngoland,
která leží uprostřed džungle s velmi špatným přístupem.
Tento projekt byl realizován ve spolupráci s výtvarným ateliérem Střípek a divadlem Jaroslava Duška.
Každý rok je ve školce cca 14 dětí.
Děti se ve školce učí zpívat, malovat, tvořit a mluvit indonésky (neb v ZŠ následně výuka probíhá v indonéštině, což je pro děti druhý jazyk, jejich mateřský jazyk na Lomboku je sasačtina).
Děti tak díky naší školce nejsou pak v ZŠ nijak jazykově znevýhodněny oproti dětem,
které navštěvovaly školku v městečku.
Více Vám řekne o Janě Wolfové a Kintari níže uvedené video, jejíž protagonistka Dewi
byla u nás v MŠ, kde si vyzvedla naše obrázky. V tu dobu totiž cestovala ze školy domů do Indonésie a tak jí Wolfovi pozvali do Prahy.
https://www.youtube.com/watch?v=lEpRAgy4M9k

Kdo je Karel Wolf?
Karel je člověk, který na studiích hodně snil, hodně pracoval a svůj sen si už na studiích začal plnit.
Dnes je významným cestovatelem, fotografem a je jeden z mála šťastných lidí, které živí to, co je baví
a tím je právě cestování a fotografie.
http://kolemsveta.cz/karel-wolf/
Karel založil společnost Kolem světa.cz, díky níž se můžete seznámit se vším, co na svých cestách poznal a viděl.
Tato společnost pořádá každoročně již několik let cestovatelský festival,
kam si lidé chodí pro energii, pro inspiraci a hlavně si načerpají informace o své vyvolené destinaci – viz odkaz.
http://kolemsveta.cz/festival-kolem-sveta-2016/

Rodina Wolfových
Dnes již pan Wolf necestuje sám, ale doprovází jej jeho manželka Jana a dcerka Karinka.
Karinka se pilně učí anglicky, leze s tatínkem po horách a prožívá s nimi dobrodružství na cestách,
naposledy na Islandu, kde byli letos v létě, spali v autě, vařili si v přírodě a sbírali nové zkušenosti.
Každým dnem jsou v očekávání, že se jejich cestovatelský „tým“ rozroste o další holčičku Klárku,
která jistě nabere stejný vítr, jako její maminka Jana, tatínek Karel a sestřička Karinka.

Po Novém roce budou mít děti z naší MŠ to štěstí a budou moci shlédnout představení společnosti Kintari.org., která jim předvede indonéské tance a předvede jim indonéskou techniku voskové batiky.

Milá Jano, moc se těšíme a držíme Vám palce ve všem, co děláte, protože to, co děláte má hloubku, smysl a hlavně za sebou zanecháváte spoustu lidí, kteří mají lepší šanci na život a mohou si tak plnit své sny.
Děti z MŠ v Čínské a paní učitelky pod vedením paní ředitelky Veroniky Ryvolové.

PRÁZDNINOVÉ MĚSTSKÉ TÁBORY 2016 V NAŠÍ ŠKOLCE

MĚSTSKÝ TÁBOR Z POHÁDKY DO POHÁDKY
Děti se každý den ráno scházely ve třídě, kde si pohrály dle vlastního zájmu. Mohly zde využít hračky a hry třídy Vrabců. Následně byla představena další etapa celotáborové hry a děti plnily potřebné úkoly, kvízy, výtvarné činnosti spojené s tématikou pohádek. Poté se odebraly na zahradu, kde byl pro ně připraven další program. Kolem 11hod se děti spolu s pedagogy vypravily procházkou na oběd do Menzy. Po obědě si odpočinuly ve třídě, některé na postýlkách, některé formou odpočinkových činností. Spolu s pedagogy poslouchaly pohádky, prohlížely si knížky, dělaly jednoduché výtvarné práce. Po společném odpočinku děti posvačily buď ve školce, nebo se napily a svačinu si daly v průběhu odpoledního výletu. Z odpoledního programu jsme se vraceli v 17.00 do MŠ, kde si rodiče děti vyzvedávali.
Tábor byl určen nejen pro děti, které již školku navštěvovaly, ale i pro jejich starší sourozence či kamarády, dále i pro děti z ostatních školek a škol. Děti prožily týden plný dobrodružství, legrace a zábavy. Lektoři je prováděli prvními krůčky táborového života, což jim možná nepřímo poslouží i jako příprava na budoucí „velký tábor“. Strávili jsme krásné dny v kamarádském prostředí, nechyběla ani výtvarná činnost,sportování, zpívání, každodenní výlety, diskotéka a spousta dalších činností. Děti trávily většinu času v přírodě, což poskytovalo velký prostor i pro poznávání přírody a ekologickou výchovu. Při hrách a soutěžích si děti ověřily své schopnosti a dovednosti, tělesnou zdatnost a naučily se mnoho nového. Program byl volnější, flexibilnější spíše zaměřený na zájmy účastníků a osobní přístup. Na konci byly všechny děti oceněny za své výkony diplomem a cenou dle umístění za celou skupinu, dále pak každé dítě za jeho specifický přínos do kolektivu tábora.


MĚSTSKÝ TÁBOR VÝTVARNÁ LETNÍ ŠKOLIČKA
V létě roku 2015 jsme v MŠ Čínská otevřely s kolegyní za vydatné podpory paní ředitelky Ryvolové odpolední zájmový kroužek - výtvarnou školičku Tvořílek, která se jako zázrakem stala hitem a zakotvila v srdcích dětí i jejich rodičů. Nabídly jsme proto dětem možnost letní podoby výtvarné školičky 2016 s tím, že se potkáme během prázdnin dvakrát a to vždy po dobu jednoho týdne.
Tvořílek se konal jeden týden v červenci a jeden týden v srpnu a v obou termínech byl naplněný dětmi různých věkových kategorií, z různých školek a škol.
Zázemí nám poskytla MŠ Čínská, obědvali jsme v Menze, kam jsme docházeli denně v poledne a svačinky jsme zajišťovaly s kolegyní samy.
Děti se ráno scházely v prostorách školky – konkrétně ve třídě Motýlků a ateliéru Tvořílka. Dopoledne jsme si vždy rozpracovali jedno větší téma, například keramiku a odpoledne jsme toto téma dokončovali a případně jsme měly s kolegyní nachystané jedno menší téma, například mozaiky ze zažehlovacích korálků.
Na konci týdne si děti nesly domů taštičku, kterou si samy nabatikovaly, ve které měly krásné desky z papíru, zdobené ručním, levandulovým papírem a dřevěný obrázek, na který si přenesly svou podobenku s vlastní dekorací. Dále si děti vyrobily pomocí techniky mramorování prostírání na stůl a keramické kachle (rybu a domeček). Výrobky byly odvezeny na glazuru a přežah s tím, že si pro ně děti přijdou během podzimu. Další turnus Tvořílka proběhl v prvním týdnu měsíce srpna.
Oba tyto turnusy byly velmi vydařené, děti nepřišly ani o pohádky, které jsme nečetly, ale vyprávěly, jako za starých časů našich babiček a maminek a stihly si i pohrát na zahrádce i ve školce, když pršelo. Zkrátka – byly to takové moc příjemné dva týdny s Tvořílkem jak pro děti, tak pro nás a my se těšíme na další prázdniny, kdy se potkáme s našimi malými příznivci a také poznáme další nové šikulky z jiných školek.
S láskou k tvorbě a dětem, Kája a Jarka


Naše školní zahrádka

Za podpory MČ Prahy 6 zrealizovala naše mateřská škola bylinko – zeleninovou zahrádku s okrasnými prvky. O zahrádku se stará třída Berušek.
Na podzim jsme začali osazovat bylinky. Do vyhloubených jamek jsme vkládali rostlinky, potom jsme všechno pečlivě zalévali a pozorovali, jak nám všechno krásně roste. Pak děti ještě sázely cibulky tulipánů, narcisů a hyacintů. Hodně jsme se u toho zapotili, bylo jich opravdu dost. Paní učitelka Mirka nám věnovala celou krabici. Ze sponzorského daru jsme zakoupili i malý skleníček. Během zimy jsme vařili čaje z našich bylinek – meduňkový, mátový, majoránkový. Podělili jsme se i s rodiči.
Už jsme se těšili na jaro, až všechno vykvete a budeme moci zasít mrkev, jarní cibulky, kapustičky, hrášek, ředkvičky, saláty a rajčata. Rajčata nejprve rostla na okně, jakmile začalo pěkné počasí, putovala na záhon. Rodiče dětí nám věnovali i sazenice kedluben a saláty a další rajčátka. Pravidelné zalévání se vyplatilo. Ředkvičky a hrášky už máme sklizené, kedlubny a mrkev konzumujeme postupně. Výborná je i limonáda z naší čerstvé máty. Pažitku a jarní cibulku si dáváme do polévky a zásobujeme našimi bylinkami i školní kuchyni. Na rajčata si musíme počkat. Trošku nám je poničilo krupobití, ale my to nevzdáváme.
Ještě nás čeká výroba měsíčkové masti a směsi koření na ryby z vlastních bylinek. A už se těšíme na příští školní rok, budeme rozšiřovat zahrádku o ovocné keře. Chceme vysadit beztrnné ostružiny, rybíz a jahody.


 

STŘÍPKY ZE ŠKOLY V PŘÍRODĚ 2016

10.DEN

ODJEZD ZE SVATÉ KATEŘINY V 7:30. PLÁNOVANÝ PŘÍJEZD DO PRAHY 10:30.

9. DEN

DOPOLEDNE: Využili jsme slunečného dopoledne ke hrám na louce a tvoření z přírodnin. Při angličtině proběhla soutěž jednotlivých tříd ve znalosti slovíček.
ODPOLEDNE: Po odpoledním dešti se udělalo slunečno, tak jsme se šli podívat na krmení lvů a rozloučili jsme se se zvířátky v mini zoo. Děti využily poslední možnost pohrát si na louce. Potom jsme si zazpívali s kytarou a šli jsme balit kufry. Ahoj v Praze.


8. DEN

DOPOLEDNE: Ranní sluníčko vylákalo ven nejen nás, ale i rybáře. Tak jsme se šli podívat, co dnes ulovili. Rybáři dětem ukázali nejen úlovek, ale i chytání ryby v přímém přenosu - byl to kapr šupináč a měřil 64 cm. Po ukázce rybaření jsme šli na louku, kde si děti hrály a tvořili z přírodnin.
ODPOLEDNE: Po odpoledním klidu jsme se vydali za pokladem, který nám připravili skřítci. Cestou jsme plnili různé úkoly a museli jsme prokázat svou sportovní zdatnost i naše znalosti přírody. Po splnění úkolů jsme na konci cesty objevili poklad. Z lesa nás pak vyhnal déšť, proto jsme si poklad rozdělovali na chatě. Po večeři se počasí umoudřilo a mohli jsme si ještě pohrát na louce.7. DEN

DOPOLEDNE: Po noční bouři nás provázel déšť i po celé dopoledne, ale nám to vůbec nevadilo. Konečně jsme mohli kreslit do našich deníčků, nalepit vylisované bylinky,navlékat korálky a pohrát si s hračkami, které jsme si přivezli ze školky. Nechyběla ani výuka angličtiny.
ODPOLEDNE: Opět se nám vrátilo sluníčko - tak honem ven!!! Čekala nás soutěž v hodu na terč a závod v koulení míčku pomocí hokejky. Potěšili jsme se se zvířátky v místní mini zoo a pak hurá na buřtíky. PO večeři jsme společně uvařili kouzelný lektvar k uzdravení lesa.


6. DEN
DOPOLEDNE: Soutěživé hry na louce  a lekce angličtiny na čerstvém vzduchu.
ODPOLEDNE: Výlet na hrad a zámek Staré Hrady "Výlet do pohádek čaroděje Achibalda I.". Prohlídka hradního sklepení a půdy, kde si děti mohly prohlédnout palác skřítků, lesní a ledové království, rodinku starohradského obra, obří smaragdové draky.  Děti se naučily létat na košťatech pod vedením vrchní velitelky letky pí. učitelky Renátky. Po návratu z výletu, jsme po večeři využili krásného počasí k hrám na louce u chaty.5. DEN


DOPOLEDNE: Děti si hrály s míči, švihadly a obručemi na louce u chaty, zpívaly lidové písně s kytarou a foukací harmonikou. Na angličtině si děti zopakovaly slovíčka zvířat prostřednictvím zpěvu s kytarou.
ODPOLEDNE: Vydali jsme se do ZOO ve Dvoře Králové. Děti se seznámily se zvířaty afrického kontinentu, projely se safaribusem po pláních s volně žijícími zvířaty, kde děti mohly vidět mláďata mnoha druhů antilop a vodního ptactva.


JÍDELNÍČEK:


4. DEN

DOPOLEDNE: výprava za Babuškou Jaguškou, cestou sběr bylin pro nemocného skřítka Borůvinku, sběr lesních jahod a borůvek na nedalekém paloučku, Získání receptu na uzdravující letkvar pro nemocný les.
ODPOLEDNE: po odpoledním klidu jsme využili slunného počasí ke sportování na louce u chaty. Po skupinách děti sbíraly ingredience na kouzelný lektvar a učily se poznávat byliny a stromy. Při dešťové přeháňce si děti kreslily do deníčků zážitky z předchozích dnů. Jen co přeháňka přešla, opět jsme pokračovali ve sportování. Děti jsou pravidelně před každým pobytem venku nastříkány repelentem a při večerní hygieně kontrolovány, zda nemají klíště.


3. DEN

DOPOLEDNE: silný déšť znemožnil pobyt venku, a tak se děti zabavily jinak. Navlékaly korálové náramky, proběhla výuka angličtiny, byl plněn první úkol lesních skřítků (nakresli co do lesa nepatří), byl zhodnocen úklid pokojů
ODPOLEDNE: po odpoledním odpočinku začalo svítit sluníčko, a tak se děti vydaly dle pokynů skřítků hledat deníčky, do kterých si budou zaznamenávat svoje zážitky, potom probíhaly hry na louce - hod na cíl, skákání přes švihadla a fotbal

DALŠÍ FOTA VIZ GALERIE


2. DEN

DOPOLEDNE: prohlídka mini zoo, hry na louce a využití dětského hřiště v areálu
ODPOLEDNE: výprava za lesními bytostmi a skřítky do nedalekého lesíka
1. DEN

Děti se mají dobře a vše je v pořádku. Jídlo jim chutná. Byla zahájena hra a děti složily přísahu lesním skřítkům.

Fota viz. FOTO-GALERIE, sekce SPOLEČNÉ. Pokud nemáte heslo do galerie, vyzvedněte si ho v ve třídě Koťata.
DĚTI V POŘÁDKU DORAZILY DO SVATÉ KATEŘINY A UBYTOVÁVAJÍ SE.
CESTA PROBĚHLA HLADCE, DĚTI JSOU JIŽ PO OBĚDĚ A NIKDO NEPLÁČE.