MŠ Čínská

objevujeme svět kolem nás

Get Adobe Flash player

DÍVÁM SE RUKAMA, DÍVÁM SE UŠIMA

V pátek 2. března ve třídách Myšky a Berušky proběhl program „Dívám se rukama, dívám se ušima“. Tuto akci organizuje nadace Rozhledna, poradenská organizace pro lidi s těžkým zrakovým postižením.
Navštívila nás velmi milá paní Pavla Kovaříková se svou kamarádkou Majdou a vodícím pejskem Barčou. Paní Pavla se narodila s těžkou zrakovou vadou a později úplně oslepla, ale to jí nebrání v tom, aby se věnovala mnoha koníčkům i své rodině. Dozvěděli jsme se, že má dvě zdravé malé dcery a manžela. Velmi ráda maluje obrázky a vyšívá. Také lyžuje, jezdí na kole a na koloběžce.
Pro děti bylo zvláštní vidět paní, která má oči, ale vůbec nevidí a při tom dokáže číst i psát. Viděli jsme mnoho zvláštních pomůcek, které usnadňují paní Pavle život – čtečku barev, tabulku pro psaní Braillovy abecedy, Člověče, nezlob se upravené pro nevidomé, knížku pro děti psanou Braillovým písmem, mobilní přístroj, který dokáže hlásit počasí a lze s ním komunikovat hlasem. Také nám paní Pavla ukázala svého vodícího pejska, který reagoval na povely - jdi vlevo, jdi vpravo, najdi dveře, přines hůlku.
Potom si děti mohly vyzkoušet, jaké to je něco poznat bez pomoci zraku. Nasadily si neprůhledné škrabošky na oči a zkoumaly obrázky hmatem.  Nebylo to vůbec jednoduché. Také se snažily rozpoznat drobné předměty. Sluchové hádanky nebyly o nic lehčí. Ještě jsme se dozvěděli, jak se máme k nevidomým lidem chovat. Je potřeba s nimi hodně komunikovat.
Paní Pavlu velmi obdivujeme, jak všechno dokáže zvládnout. Je dobré vědět, že lidé se zrakovým postižením to mají mnohem těžší než zdraví lidé, ale také si mohou užít hodně zábavy.

V ostatních třídách proběhne setkání s paní Pavlou v následujících termínech:
16. 3. 2018 pro třídy Koťata a Motýli
20. 4. 2018 pro třídy Medvědi a Vrabci